Заходи енергоефективності на птахофабриках - AgroBiogas

Коментар СЕО АгроБіогаз Ольга Сидорчук виданню  Наше Птахівництво (Вересень 2021 р.)

Ольга Сидорчук, к.т.н.

Генеральний директор компанії АгроБіогаз

Прості заходи з підвищення енергоефективності здатні призвести до значної економії енергетичних ресурсів на птахофабриках. Першим кроком до підвищення енергоефективності є розуміння того, скільки, де та коли використовується енергія. На базовому рівні це можливо зробити, регулярно записуючи покази лічильників спожитих енергетичних ресурсів. Отримана інформація дозволить ідентифікувати модель поточного енергоспоживання та оцінити її ефективність.

Стандартний не модернізований пташник в середньому споживає в середньому 250 МВт*год теплової енергії, що відповідає приблизно 38 000 л зрідженого газу. При цьому, є чимало простих окупних заходів, які легко впроваджуються у виробничий цикл та підвищують енергоефективність.

Логічним ключовим заходом з підвищення енергоефективності є ізоляція пташників з метою перешкоджання безконтрольному витоку повітря і, відповідно, пустим енерговитратам, особливо в зимовий період. Простий спосіб перевірки герметичності будівель – закрити наявні вентиляційні отвори та увімкнути всі вентилятори. Якщо не вдається досягти тиску на рівні 0,15-0,22 мм рт.ст., ймовірно, відбувається значний витік повітря. Покращення рівня ізоляції пташника дозволяє утримувати тепло в приміщенні та зменшує ступінь його нагрівання влітку, сприяючи збереженню прохолоди всередині, зменшуючи енергетичні витрати на опалення та вентиляцію.

Рекомендована товщина ізоляційного шару – 400 мм. На практиці ж, спостерігається використання шару у 100 мм і нижче, незважаючи на те, що курчат тримають при постійній високій температурі. Слід звернути увагу, що окупність утеплення пташників може становити менше року.

Ще один ключ до досягнення енергоефективності полягає у виборі системи опалення. Так, системи непрямого опалення, коли котел розташований у прибудові, що прилягає до пташника, і передає тепло через систему радіаторів всередині пташника, є більш ефективним рішенням за системи прямої дії. Незважаючи на високу вартість встановлення, така система опалення здатна забезпечити ефективність на рівні до 93% порівняно з 60% систем прямого опалення. Особливої уваги заслуговують котли на біомасі, оскільки є системами відновлюваного теплопостачання з відносно коротким строком окупності.

Енергоефективному птахівництву сприяють такі прості заходи, доступні всім, як дотримання у чистому вигляді та регулярне очищення вентиляційної системи та повітроводів для покращення повітряного потоку; ущільнення стін та зазорів навколо дверей і вікон з метою уникнення витоку повітря; встановлення термостатів з метою уникнення перегріву пташників; ізоляція даху, підлоги та стін; використання рекуперації тепла дозволяє скоротити енерговитрати до 25%; заміна ламп розжарювання люмінесцентними системами; використання фотоелектричних датчиків для управління освітленням у пташниках з вікнами; використання електронних датчиків з метою покращення вентиляції та точності нагріву приміщення; замовлення енергоаудиту та впровадження рекомендованих заходів.