Оскільки процес виробництва біогазу у ферментері біогазової станції схильний до коливань, обов’язковою складовою об’єкту є сховище біогазу – газгольдер. Він дозволяє компенсувати виробничі піки біогазової установки, а також оптимізує забезпечення комбінованої теплоелектростанції обсягами біогазу, необхідними для її стабільної безперебійної роботи.
Розрізняють вбудовані та зовнішні газгольдери, що експлуатуються в різних діапазонах тиску: газові накопичувачі низького, середнього або високого тиску.
Газгольдер: вбудоване та зовнішнє сховище біогазу
Залежно від конструкції газгольдер інтегрується безпосередньо в основний ферментер біогазової установки, вторинний резервуар зброджування та резервуар-сховище біодобрив після біогазової станції.
Можливе й зовнішнє відокремлене від основних виробничих споруд встановлення газгольдеру. Такий газгольдер повинен бути газонепроникним, стійким до тиску, ультрафіолетового випромінювання, температури і погодних умов, що гарантує безпеку його експлуатації.
Обсяг зберігання біогазу повинен становити не менше чверті добової норми виробництва біогазової станції. Крім того, газгольдер повинен бути оснащений системою, що дозволяє компенсувати зміни тиску, надлишкового або зниженого, в ньому.
Також обов’язковим компонентом біогазової станції є аварійний факел, необхідний для ліквідації надлишкових потужностей біогазової установки або з метою проведення технічного обслуговування когенераційного модуля станції.
Розрізняють газгольдери низького, середнього і високого тиску, причому сховище біогазу низького тиску є найбільш поширеним варіантом з діапазоном надлишкового тиску до 30 мілібар. Вони являють собою вбудовані ємності у формі напівсфери, виготовлені зі спеціального матеріалу, і повинні відповідати відповідним вимогам безпеки.
Газгольдери середнього і високого тиску здатні накопичувати і зберігати біогаз під тиском від 5 до 250 бар у сталевих резервуарах високого тиску і у балонах.
Вбудований інтегрований газгольдер
Газгольдер, інтегрований у ферментери, резервуари-сховища біодобрив після біогазової станції виконується у вигляді газонепроникного плівкового ковпаку. Цей ковпак прикріплений до верхнього краю відповідної виробничої споруди станції і встановлюється за допомогою опорної рами для кращої стабілізації у ненаповненому стані.
Такий газгольдер має два шари захисної плівки. Піддув повітря у простір між шарами плівки здійснюється за допомогою повітродувки з метою утримання верхньої плівки на місці.
Такі накопичувачі біогазу найчастіше встановлюються на біогазових установках.
Зовнішнє сховище біогазу
Зовнішні системи накопичення й зберігання газу на біогазовій станції працюють так само, як і вбудовані газгольдери, і виконані також з декількох шарів захисної газонепроникної плівки. Їх перевага полягає у можливості більш точного вимірювання концентрації метану в біогазі, що виробляється у даний момент часу. Недоліком зовнішніх газгольдерів є те, що вони займають додаткове місце і фактично являють собою окрему споруду.
Обсяг сховища біогазу повинен бути точно узгоджений з іншою частиною структури біогазової установки, щоб біогазова станція досягала оптимальної ефективності.